:::: MENU ::::

تنظیم VirtualBox برای استفاده از طریق TOR

آرم TOR آرم Virtualbox

یکی از راه‌های ناشناس ماندن استفاده از تور است. تور بدون شک ناشناسی شما را تضمین می‌کند اما تور در حالت عادی تنها مرورگر شما وب‌گردی شما را ناشناس می‌کند. برای ناشناسی روی کل سیستم عامل خود باید راه دیگری مانند استفاده از VPN یا … را پیدا کنید. چند وقتی بود که دنبال راهی برای ترکیب تور و ماشین مجازی (Virtual Machine) می‌گشتم، بالاخره امروز راهی برای این پیدا کردم که ترکیبی است از چند ایده‌ی پیاده شده و دست‌کاری‌های شخصی.

برای این کار، VirtualBox با ماشین ویندوز ۸٫۱ روی اوبونتو ‍۱۴٫۰۴ استفاده شده است. به صورت پیش‌قرض از ویرایش‌گر gedit استفاده می‌کنم اما می‌شود از هر ویرایش‌گر دیگری چون vim یا nano نیز استفاده کرد.

مرحله‌ی یک: اضافه کردن یک پل (Bridge) برای ماشین مجازی

برای این کار باید در فایل interfaces یک پل ایجاد کنید. پیش از آن بایستی bridge-utils را نصب داشته باشید. اگر نه، پس از باز کردن Terminal با وارد کردن دستور زیر آن را نصب کنید:

پس از آن بایستی فایل interfaces را باز کنید:

و کدهای زیر را به آن اضافه کنید:

مرحله‌ی دو: تنظیم کردن DHCP و DNS

ابتدا باید نرم‌افزاری برای تنظیم این دو سرور داشته باشید. برای این کار Dnsmasq را نصب کنید:

پس از آن بایستی فایل etc/dnsmasq.conf را باز کرد:

و دستورهای زیر را به آن افزود:

مرحله‌ی سوم: نصب تور

برای نصب تور کافی است دستور زیر را وارد کنید. به صورت پیش‌فرض درگاه (پورت) ۹۰۵۰ مربوط به localhost یا ۱۲۷.۰.۰.۱ به تور اختصاص می‌یابد.

مرحله‌ی چهارم: تنظیم کردن تور برای اتصال به ماشین مجازی

اکنون باید به تور بگویید که شبکه‌ی مجازی را از طریق تور باز کند. برای این کار باید فایل torrc را باز کنید:

و دستورهای زیر را به انتهای آن اضافه کنید:

در همین مرحله بد نیست بدانید که شاید بتوانید با تغییر IP تا حدی ناشناسی خود را حفظ کنید اما این بدان معنی نیست که امکان یافتن مکان شما وجود ندارد. برای حل این مشکل پیشنهاد می‌کنم آدرس DNS مربوط به سیستم عامل خود را تغییر دهید. برای این کار از آدرس‌های DNS جایگزین زیر استفاده کنید:

DNS شفاف و به خطر افتادن ناشناسی تغییر IP برای ناشناسی کافی نیست!

سپس باید فایلی برای اتصال بین تور و ماشین مجازی ساخت. محل قرار گرفتن فایل و اسم آن اهمیتی ندارد. من در این جا فایلی با نام tor4vb.sh را روی Desktop ایجاد می‌کنم:

و دستورهای زیر را به آن اضافه کنید:

پس از آن باید دست‌رسی فایل ایجاد شده را به ۷۵۵ تغییر داد. برای این کار باید دستور زیر را اجرا کرد:

و پس از آن در صورتی که تور فعال بوده، آن را راه‌اندازی مجدد کرد:

مرحله‌ی پنجم: راه‌اندازی سرویس‌ها

ابتدا باید پل ایجاد شده را راه‌اندازی کرد. برای این کار دستور زیر را بزنید:

پس از آن بایستی DHCP را راه‌اندازی مجدد کنید. برای این کار دستور زیر را اجرا کنید:

پس از آن بایستی تور را اجرا کنید. برای این کار دستور زیر به شما کمک می‌کند:

سپس باید فایل تنظیم‌های تور که ساخته‌اید را اجرا کرد:

مرحله‌ی ششم: تنظیم‌های مربوط به VirtualBox

پس از باز کردن VirtualBox ماشین مورد نظر را انتخاب کنید و روی Settings بروید و پس از آن Network و همه‌ی کارت شبکه‌ها به جز یکی را خاموش کنید. آن را در حالت Bridge Adapter بگذارید و گزینه‌ی torbridge که به گزینه‌ها اضافه شده است را انتخاب کنید و پس از آن ماشین را راه‌اندازی کنید.

راه اندازی virtualbox از طریق tor

آزمایش درستی و چند نکته در مورد راه‌اندازی ماشین مجازی روی تور

برای این که مطمئن شوید ماشین شما به درستی به شبکه‌ای که ساختید متصل است باید در ماشین IP و Gateway را چک کنید. باید IP دستگاه شما در محدوده‌ی ۱۷۲.۱۶.۰.۲ تا ۱۷۲.۱۶.۰.۲۵۴ باشد و DNS دستگاه‌تان ۱۷۲.۱۶.۰.۱ یا اگر تغییر داده‌اید یکی از IPهای بالا باشد.
اگر از ویندوز استفاده می‌کنید از طریق Command Prompt دستور زیر را اجرا کنید:

و اگر در یکی از توزیع‌های لینوکس یا مک به دنبال آن می‌گردید، در Terminal دستور زیر را وارد کنید و به جای interfacename نام کارت شبکه‌ی خود را وارد کنید:

برای پیدا کردن نام کارت شبکه‌های خود باید یکی از دستورهای زیر را وارد کنید:

یا

منبع ۱ و منبع ۲

به‌روزرسانی (۶ دی ۱۳۹۳):
ادیب لطف کرد و یه پیشنهاد جالب داد که به نظرم ایده‌ی دم‌دستی خوبی است. توی پیام‌های پایین می‌تونید ببینیدش.


۷ پیام

 • پاسخ سیروان |

  اگه از ویندوز استفاده می‌کنید نیاز به هیچ کدوم از این دردسرها نیست
  کافیه تور رو با پروکسیفایر (Proxifier) ترکیب کنید تا همه برنامه‌هاتون به نت بدون محدودیت دسترسی داشته باشن

  • پاسخ علی نیکویی |

   قضیه اینه که تا بخواد این برنامه به عنوان یکی از serviceهای ویندوز (توی بهترین حالت) لود بشه ممکنه ویندوز به اینترنت وصل شده باشه.

 • پاسخ ادیب |

  سلام روش خوب و بسیار ایمنی هست ولی راه اندازی ساده ای ندارد و کلی از منابع سیستم درگیر اجرای سیستم عاملی دیگر می شود روشی که خودم استفاده میکنم استفاده از نسخه اندروید تور با استفاده از قابلیت به اشتراک گذاشتن از طریق usb و wifi هست اینکه در صورت دیسکانکت شدن تور اینترنت بدون واسطه به اشتراک گذاشته نشه تجربه واطلاعی ندارم !!!؟؟؟

 • پاسخ ادیب |

  خیلی ساده شما رو گوشی یا تبلت اندرویدی روت شده تور نصب میکنی و در تنظیمات برنامه گزینه ای به نام tor tethering تیک میزنی بعد برو به قسمت tethering & hotspot اندروید و اینترنت رو به اشتراک بگذار روش بسیار خوبی هست

 • پاسخ kian |

  سلام. من خواستار بالا بردن امنیت در تور هستم و نمی دانم چطور این تنظیمات را عملی کنم. اطلاعات زیادی هم ندارم. به زبان ساده میخوام بدونم که در همام ابتدای نصب تور، چطور تنظیمات مربوطه پروکسی و پل و غیره را انجام دهم. یا با همان گزینه اول که بصورت پیش فرض پیشنهاد میدهد از تور استفاده کنم؟ حتی اگر لینکی مفید در اختیارم بگذارید ممنون میشم .

  • پاسخ علی نیکویی |

   پیشنهاد من اینه اگه نمی‌دونی هر کدوم از اینا چه کاری می‌کنند با همون تنظیمات پیش‌فرض پیش بری. معمولن به اندازه‌ی قابل قبولی امنیت و ناشناسی رو حفظ می‌کنن.

پیام